За проекта

В очакване на своето бебе – едно несравнимо преживяване, с което ние майките сме дарени. Да усещаш зараждащия се в утробата си живот – вълнуващо, трепетно, умиляващо чувство, което ни кара да мечтаем и да виждаме света обвит в розово. В съзнанието си всяка майка си представя своето красиво, здраво и пухкаво бебе – първите щастливи мигове заедно, първото докосване, първата прегръдка. Но понякога нещата не се случват според нашия план. Понякога бебето се ражда много по-рано от очакваното.

„Бебето ви е недоносено! Първите 48 часа са критични. На този етап не можем да дадем прогноза.“

Обикновено това са първите думи, които чуваме след като бебето се роди преждевременно. В съзнанието ни нахлуват хиляди въпроси – „Изплака ли? Диша ли? Какво да очаквам? Ще живее ли? Какво означават всички тези сложни термини, с които описват състоянието на бебето ми? Защо се случи всичко това? Какви са шансовете на детето ми да оцелее, да е здраво?“. Хиляди въпроси, на които отчаяно търсим отговори. Обзема ни чувство на безсилие, страх от неизвестното, вина, тъга, дори гняв... водовъртеж от емоции, които ни оставят без сили и които стягат сърцето ни всяка минута, докато най-свидното на този свят – детето ни, е някъде там, само, овързано в жички, маркучи и сложна медицинска апаратура.

Когато родих дъщеря си в 31-ва гестационна седмица, едва 1440 грама, целият ми свят се срина. Бях напълно неподготвена и не знаех какво да очаквам. Нямаше кой да отговори на въпросите ми, чувствах се напълно сама и всичко ми изглеждаше безнадеждно. Днес детето ми е доказателство, че няма нищо невъзможно на този свят – тя ме накара да повярвам в чудеса и ми показа, че въпреки безпомощния си вид, недоносените деца са невероятно борбени и силни.

Предстоят ви трудни моменти, изпълнени с много върхове и спадове, надежда и отчаяние, успехи и загуби, но не спирайте да вярвате и за миг, че всичко ще се развие по възможно най-добрия начин.  Нашите недоносени деца притежават неподозирана воля за живот и сами ще се убедите, че най-големи герои са най-малките.

“Всичко за недоносените бебета” е проект, чиято цел е да отговори на повечето въпроси, които родителите на недоносени деца си задават и се надяваме, че това ще ви направи по-информирани, по-спокойни и по-уверени. Прочетеното тук, вероятно ще предизвика противоречиви емоции у вас и ще продължите да се питате какво да очаквате, какво ще се случи?

Истината е, че никой не може да гарантира как ще се развият нещата с Вашето бебе, но ние бихме искали да ви уверим, че колкото и трудно и безнадеждно да ви изглежда всичко в момента, надеждата не бива да ви напуска. Тези мъници са много по-силни, отколкото ние изобщо можем да предполагаме.

Чували ли сте историята за най-малкото оцеляло недоносено бебе в света? Името ù е Амилия Тейлър и тя е абсолютното доказателство за това колко борбени могат да бъдат тези малки герои. Амилия е родена в 21 гестационна седмица и 6 дни - повече от две седмици по-рано от границата за жизнеспособност, която американското законодателство е определила. Рожденото тегло на Амилия било невъобразимите за едно новородено 284 грама, а дължината едва 24 сантиметра - не много по-голяма от обикновена химикалка.

Според всички специалисти историята на Амилия е истинско чудо. Тя е прекарала повече от 4 месеца в интензивния сектор на неонатологичното отделение. Макар и изключение, това дете е една от най-ярките илюстрации за това колко е напреднала медицината в днешно време. До скоро оцеляването на дете, родено с тегло под 1000 грама беше почти невъзможно.

Днес спасяването на бебета, тежащи едва 500 грама не е изключение. Нашата цел не е да изградим у вас измамната представа, че всичко е само розово и Вашето бебе не е изложено на никакъв риск. Ние вярваме, че обективната информация и трезва преценка на ситуацията са изключително важни за вас като родители. Адекватната грижа за Вашето дете започва от адекватното приемане на нещата такива каквито са. Еднакво вредно би било да залитате в крайности между сляпата увереност, че всичко ще е безоблачно до отчаянието, че ще се случи най-лошото.

Статистиката показва, че процентът на оцелелите недоносени бебета все повече се увеличава. Опасност от различни видове увреждания съществува, но вероятността Вашето бебе да се справи и да расте здраво е наистина висока.

Въоръжете се с много търпение и помнете, че в първата си година недоносените деца се развиват според коригираната си възраст. Не ги сравнявайте с доносените деца на свои близки и приятели, а приемете, че Вашето дете ще се развива със свои темпове. Понякога това е дори по-бавно от коригираната възраст, особено ако детето е прекарало дълъг период на адаптация в болницата. Но това е редно да се очаква. Те имат твърде много “извинителни причини” за това. Ако все пак ви се струва, че детето изобщо не се развива, не реагира на дразнители и т.н., задължително се обърнете към специалисти. Няколко мнения никога не са излишни. Не забравяйте, че вие сте с детето си всеки ден и вие сте най-добрият ориентир за лекаря! Педиатърът вижда детето веднъж месечно, а вие сте с него 24 часа в денонощието. Не подценявайте родителската си интуиция. По-добре напразна тревога, отколкото закъсняла намеса.

Най-вероятно всичко ще бъде наред, но и вие ще се успокоите след консултация със специалист. Дори и да бъде установен някакъв проблем, в по-голямата част от случаите навременната диагностика и ранната интервенция са гаранция за успешно лечение и/или осигуряване на оптимално качество на живот на вашето дете.

Надяваме се, че сме ви били полезни и от сърце Ви желаем скорошно изписване на Вашето бебе! Нека расте здраво, щастливо и борбено дете!


Надя Дренска 

Надя Дренска
Фондация “Нашите недоносени деца”

Фондация “Нашите недоносени деца” © 2015. Всички материали са обект на авторско право. Публикуването, копирането, възпроизвеждането, използването на материали от сайта е позволено единствено при задължително позоваване на източника!