Профилактични прегледи
Профилактични прегледи от общопрактикуващ лекар (ОПЛ)
Прегледите след изписването се извършват от вашият личен лекар. Те са по-чести, отколкото при доносени здрави деца. Ежеседмична или два пъти в месеца оценка на: теглото, ръста и обиколката на главата, фонтанели съобразно растежни криви за недоносени деца. Здравите недоносени бебета преминават през период на ускорен растеж в първите месеци. Те бързо достигат своите връстници. Деца родени с тегло под 1500 г. и особено тези под 1000 г. може да не настигнат връстниците си в растежа до третата година. Проследяването се извършва от вашият педиатър. Имате право да осъществите преглед и консултация при неонатолог по ваше желание или насочени от ОПЛ.
Имунизациите – задължителни и препоръчителни се осъществяват в срокове съобразно степента на недоносеност, коригираната възраст, придружаващи заболявания, усложнения. Извършват се от личния лекар след съгласуване с неонатолог, лекуващ невролог, пулмолог или други специалисти, ангажирани с лечението и проследяването на детето.
Профилактика и лечение на късна анемия на недоносеното
Късна анемия на недоносеното се наблюдава по-често при родени под 32 г.с. Развива се към края на първия месец след раждането. Най-силно изразена е през 2-3 месец. Характеризира се с блед цвят на кожа и видими лигавици (устните, очна лигавица на долен клепач), може детето да не наддава добре на тегло, да се уморява по-бързо при хранене и др. Установява се чрез кръвна проба – кръв от пръстчето на бебето или венозна кръв. Назначава се от педиатър или неонатолог в края на първия или втория месец след изписването на детето. Съобразно резултата (стойности на хемоглобин, хематокрит, желязо и пр.) се започва профилактика или лечение с железни препарати, витамини, евентуално хемотрансфузия (кръвопреливане), което се извършва в болница. Необходимо е периодично проследяване на кръвните показатели с цел коригиране на дозите на лекарствата.
Профилактика на рахит при недоносени деца
Осъществява се с прием на витамин Д под формата на капки. Приемът започва още по време на престоя в отделението. След изписването се продължава в дози и продължителност определени от личния лекар.
Профилактичен очен (офталмологичен) преглед
Офталмолог – очен лекар
Детски офталмолог – с допълнителна квалификация по очни заболявания в детската възраст. Офталмологията е клон от медицината, който се занимава с болестите на зрителния анализатор и с лечението им. Зрителният анализатор е елемент с фундаментална когнитивна функция за адаптацията на живия организъм. 80% от сетивната информация за човека се осигурява само от зрението. Цел: ранно откриване и ранно лечение на установени очни отклонения. Ретинопатия на недоносеното (РН) – застрашаващо зрението състояние при преждевременно родените деца. В България се провежда задължителен очен скрининг.
На кои недоносени деца се провежда задължителен очен преглед?
- Недоносени деца с тегло под 1500гр или гестационна възраст под 32г.с.
- Деца на апаратна вентилация над 72часа или кислородолечение над 30 дни.
Кога и от кого се извършва прегледа?
- Първи преглед на 4-6 седмична възраст от детски офталмолог.
- Честотата на следващите прегледи се определят от офталмолога.
Как се извършва изследването?
- Чрез индиректна офталмоскопия след разширяване на зениците. Изследването е краткотрайно и неболезнено.
- Изследване с дигитална ретинална камера (RetCam) все повече се налага като основен метод за изследване на недоносени деца. Преди изследването се прилага локална капкова анестезия и капки за разширяване на зениците.
Основни методи на лечение при по-тежките форми на РП са криотерапия, лазертерапия, оперативно лечение.
За какво да бъдете внимателни?
Профилактичен преглед от детски невролог
Невролог – лекар, който се занимава с лечение на нервната система и разстройствата.
Детски невролог – с допълнителна квалификация по заболявания на нервната система в детска възраст.
Кои деца подлежат на такъв преглед и кога?
За всички недоносени под 2000гр е необходима неврологична консултация след 2 месечна коригирана възраст с оглед ранна и своевременна рехабилитация или друго лечение. Целта е да се предотврати и/или намали възможно най-рано евентуално изоставане в двигателното развитие на детето. Неврологът може да назначи допълнителни изследвания като ЕЕГ (електроенцефалография), ТФЕ (трансфонтанелна ехография) и други.
Трансфонтанелната ехография (ТФЕ) е ултразвуков метод, който не е инвазивен и дава голяма информация за състоянието на мозъка на новороденото веднага след раждането и по-късно. ТФЕ е приложима и в периода на кърмаческа възраст до затварянето на голямата фонтанела. Методът е безвреден, което дава възможност за редoвно проследяване на развитието на мозъка. Поставянето на ранна диагноза е предпоставка за навременно лечение.
Електроенцефалограма (ЕЕГ) – изследване с помощта, на което се измерва електрическата активност на мозъка. Върху главата се прикачват специални сензори – електроди, които са свързани към компютър. Компютърното устройство записва електрическата активност на мозъка, а с помощта на монитор или на хартиен носител може да се получи информация. Служи за регистриране на мозъчната вълнова активност, която е променена при различни физиологични или патологични състояния. Широко се използва при оценка на епилепсията.
Профилактичен преглед от УНГ специалист (оториноларинголог – уши, нос, гърло)
При кои деца се провежда прегледа и кога?
По-често отклонения на слуха се срещат при недоносени деца родени с тегло под 1500гр. Отклонения на слуха могат да се установят от лекуващия неонатолог или УНГ специалист още преди изписването на детето. Изследването е безболезнено и краткотрайно (5-10мин.) със специална апаратура за изследване слуха на новороденото. След изписването на бебето при откриване на отклонения на слуха от личния лекар или родителите, възможно най-рано консултация с УНГ специалист.
Профилактичен преглед от ортопед
Ортопед – лекар, който се занимава с проблеми на костната система.
Детски ортопед – с допълнителна квалификация по заболявания на костната система в детската възраст.
Ортопедията се занимава с възникването, профилактиката, диагностиката и лечението на вродени и придобити дефекти във формата или функцията на опорно-двигателния апарат, или с други думи на костите, ставите, мускулите и сухожилията, както и с рехабилитацията на пациентите.
При кои деца се провежда и кога?
При недоносени деца с тегло под 2000гр при раждането. Възможно най рано след изписването на детето. Обичайно втори преглед след шест месечна възраст или по преценка на консултиращия ортопед.
Профилактичен преглед от пулмолог
Пулмолог – лекар специалист по лечение и профилактика на заболяванията на дихателната система, в частност – белите дробове.
При кои деца се провежда и кога?
При недоносени деца с диагноза БПД при изписването.
Бронхопулмонална дисплазия (БПД) е хронична белодробна болест. По-висока е честотата при гестационна възраст под 30 г.с. и тегло под 1500 г. Най-рискови са тези с тегло под 1000 г. Консултативен преглед с пулмолог при тези деца, възможно най-рано след изписването на детето. Проследяване и лечение на деца с БПД се извършва от екип – ОПЛ (общо практикуващ лекар), детски пулмолог, неонатолог, детски кардиолог. Семейството също е част от екипа. То осъществява специфично и продължително домашно лечение. През последните години при тези деца се извършва и специфична профилактика на РСВ инфекция. За нея ще бъдете информирани от вашият неонатолог, който ще извърши профилактиката през есенно-зимния сезон заедно с ОПЛ. В по-голяма част от случаите настъпва постепенно подобряване на клиничните симптоми и до 2 годишна възраст белодробната функция се нормализира. При някой по-късно може да се развие бронхиална астма.
Профилактичен преглед от детски хирург
Хирург – лекар специалист по извършване на хирургически операции.
Детски хирург – с допълнителна квалификация по хирургични заболявания в детската възраст.
При кои деца и кога е необходим преглед от детски хирург и кога?
При недоносените деца по-често се образуват хернии: пъпни, ингвинални.
Пъпната херния: рядко изисква оперативна намеса. Обикновено се коригира с превръзка и последващо развитие на мускулите на предна коремна стена.
Ингвиналните хернии: често са двустранни и с доста големи размери (колкото орех или по-големи), но рядко се стига до инкарцерация (заклещване). Наложителна е ранна консултация: още по време на престоя в болницата или вашият педиатър ще прецени кога да ви насочи за преглед от детски хирург.