Защо бебето ми има нужда от специални грижи?
Има много различни причини, поради които бебетата трябва да бъдат приети в интензивен сектор, но най-честата причина е преждевременното раждане.
Природата е предвидила 40 седмици, през които бебето да се развива, храни и расте в майчината утроба. По-рано родените бебета са твърде малки и организмът им е твърде незрял, за да оцелеят сами без за тях да се полагат специални грижи. Причините за това са, че често те се раждат с много ниско тегло, почти липсва подкожна мазнина, поради което терморегулацията им е изключително незряла и те не могат сами да поддържат нормална телесна температура. Често белите дробове не са се разгънали, поради което недоносените бебета не могат да дишат сами и се нуждаят от допълнително подаване на кислород. Твърде рано родените бебета все още нямат сукателен и гълтателен рефлекс, поради което се налага да бъдат хранени парентерално – чрез вливане на хранителни вещества под формата на разтвори директно в кръвта.
Понякога и на доносени бебета се налага да прекарат известно време в интензивния сектор на неонатологичните отделения. Този наръчник е насочен основно към недоносените бебета, но той може да ви помогне дори ако вашето бебе е родено доносено, но е в болница, защото има тежко заболяване или медицинско състояние.
Много бебета родени на термин, които изискват специални грижи или се нуждаят от операция, ще прекарат известно време в интензивния сектор. Основните причини са:
Жълтеница
Някои бебета имат нужда от фототерапия (светлинна терапия) за жълтеницата. Това е обичайното дори при иначе здрави бебета.
Дихателни проблеми (Респираторен дистрес синдром)
Това състояние най-често засяга недоносените бебета, но може да засегне също и доносените. Например диабета при майката през бременността или раждането със секцио са два рискови фактора свързани с респираторен дистрес синдром.
Проблеми, диагностицирани с ултразвук по време на бременност
Понякога ехографските прегледи през бременността показват физически проблеми, които са лечими единствено с операция след като бебето се роди. Например непълно развитие на хранопровода и трахеята.
Въпроси, които можете да зададете:
- Защо бебето ми се роди толкова рано?
- Колко сериозно е състоянието на бебето ми?
- От какви тестове и манипулации се нуждае бебето ми?
- Необходимо ли е бебето да бъде транспортирано в специализирана болница за лечение, операция или интензивна грижа?
- Колко скоро бебето ми ще се почувства добре?
- Ще се нуждае ли бебето ми от интензивна грижа и след датата на термина?
- Какъв изход може да очаквам за моето бебе?
- Кога бебето ми ще се прибере вкъщи?
Бебето ни не е такова, каквото очакваме?!
Много родители споделят, че са изпитали противоречиви чувства при първата си среща със своята рожба. В зависимост от това, колко по-рано е родено бебето ви, както и от това колко е тежко състоянието му, е вероятно да се шокирате, когато го видите за пръв път. Преждевременно родените бебета обикновено са доста мънички и почти липсва подкожна мазнина. Те изглеждат много по-различно от повечето доносени новородени, които вероятно сте виждали. Това се дължи на факта, че Вашето бебе е в различна фаза от своето развитие, тъй като е родено по-рано. Разликата идва от там, че Вие виждате бебето си във фаза на развитие, в която при нормални обстоятелства, то още би трябвало да е в утробата Ви.
Как изглежда недоносеното бебе?
Някои преждевременно родени бебета са толкова мънички, че могат да се поберат в дланта ви, а ръчичките и краченцата им могат да преминат през брачна халка. Много от недоносените бебета са покрити с фино окосмяване, наречено лануго. Това окосмяване е нормално. То се стимулира от майчините хормони, докато бебето е в утробата. Скоро то ще изчезне.
В началото, кожата на бебето Ви може да изглежда като восъчна. Вероятно е и да е прозрачна, тъй като бебето почти няма подкожна мазнина. Ето защо е възможно да виждате фината мрежа на кръвоносните му съдове. Поради липсата на мастна тъкан, която има функция да поддържа топлината, тези бебета не са в състояние да поддържат телесната си температура.
Костите на скулите и главата на недоносените бебета са много меки. Ушичките понякога са плоски, увиснали или извити, тъй като хрущялът, който им придава форма, все още не е образуван. Възможно е главата на вашето бебе да се деформира, ако стои прекалено дълго на плоска повърхност в кувьоза. Екипът, който се грижи за бебето Ви сменя позицията на тялото му и го поставя в правилно положение, за да не се допусне такава деформация. Към момента, в който бебето Ви е достатъчно зряло, за да се прибере у дома, тези кости ще са укрепнали и съответно ще бъдат по-здрави и с по-голяма твърдост.
Фондация „Нашите недоносени деца“ е снабдила някои неонатологични отделения в страната с анатомични гнезда за преждевременно родени деца. Те могат да предотвратят подобна деформация, както и редица други неблагоприятни ефекти от дългия престой в кувьоз.
Половите характеристики обикновено не са напълно развити – възможно е тестисите да не са се спуснали, около зърната на гърдите може да липсва ареола и т.н. Възможно е много от нормалните рефлекси (хващане, сукане, гълтане и т.н.) да липсват все още, тъй като развитието на мускулите и на нервната система не е завършило. Обикновено недоносените бебета в началото или плачат много малко или изобщо не плачат.
Всичко това обаче е временно. Когато вашето бебе достигне датата на евентуалния термин на раждане, то вероятно ще изглежда почти като доносените новородени с подобно на неговото тегло.
Л.М., майка на Лора, родена в 26 г.с.